Menderes Cad. Emre Apt. No: 253 K:1 D:4 Şirinyer -İzmir

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Yetişkin ve sağlıklı bireylerin düzenli bir cinsel hayata sahip olmaları, hem ilişkileri hem de doğal gereksinimleri için oldukça önemlidir. Fakat cinsel birlikteliğin korunmasız bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda, kadınların gebe kalması yüksek bir ihtimaldir. Bu yüzden çoğu çift, gebelikten korunma yöntemlerini uygulayarak, hem cinsel hayatlarını devam ettiriyorlar hem de aile planlamasını yapmış oluyorlar. Gebelikten korunma yöntemleri denildiği zaman, konunun yalnızca kadınlarla alakalı olduğu düşünülmektedir. Fakat bu oldukça yanlış bir olgudur. Korunma yöntemleri kadınları ilgilendirdiği kadar erkeklerinde sorumluluğunda olduğu unutulmamalıdır. Toplumda korunma yöntemleri hakkındaki bilgilendirmeler her ne kadar kadınlara yönelik yapılsa da, çiftlerin korunma yöntemi konusunda birlikte hareket etmeleri oldukça önemlidir.

İstenmeyen gebelik sonucunda kadınların kürtajla gebeliklerini sonlandırması, her ne kadar kendi bedenleri hakkında vermiş olduğu bir karar olsa da, sonrasında travma yaşamaları ve bu durumu atlatmaları uzun zaman almaktadır. Böylesine büyük bir sorumluluğu tek başına kadınların yüklenmesi hiç adil olmayan bir durumdur. Bu yüzden erkeklerin gebelikten korunma yöntemleri konusunda kadınlara yardımcı olmaları gerekmektedir. Üstelik gebelikten korunma yöntemleri, yalnızca kadınların uygulamış oldukları yöntemler değildir. Hem erkeğin hem de kadınların uygulayabileceği korunma yöntemleri mevcuttur. Elbette buradaki seçim, tamamen çiftler arasında ki karara bağlı olacaktır. Ayrıca belirtmek gerekirse, kadınlar için uygulanan korunma yönteminin birçok yan etkisi bulunuyorken, erkeklerin kullandıkları korunma yöntemlerinde neredeyse hiçbir yan etki görülmemektedir. Bu yazımızda sizlere gebelikten korunma yöntemleri nelerdir, detaylı bilgilerle aktarmaya çalışacağız. Kadınları ve erkekleri yakından ilgilendiren bu önemli bilgilere gelin birlikte göz atalım.

Doğal Korunma Yöntemleri

Gebelikten korunmak ve aile planlaması yapabilmek için, gebelikten korunma yöntemleri hakkında gerekli tüm bilgilere sahip olmamız gerekmektedir. İlk olarak doğal korunma yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz. Doğal korunma yöntemleri, adından da anlaşıldığı üzere hiçbir ilaca veya korunma gerecine gerek kalmadan, gebeliği önleyen yöntemlerdir. Bu yöntemler sırasıyla şu şekilde;

Geri Çekilme: Bu korunma yöntemi erkekler tarafından uygulanmaktadır. Cinsel ilişkide boşalmadan hemen önce, penisin vajinadan çıkarılıp dışarıya boşalma yöntemidir. Uygulandığı takdirde, yüksek başarı sağlar ve gebelikten korur. Fakat birçok çift bu yöntemi başarıyla gerçekleştiremez. Bu yüzden bu yöntemi tercih eden ve uygulayabilen çiftlerin kullanması daha doğru olacaktır.

Yumurtlama Dönemine Göre Korunma: Bu yöntem kadınların uyguladıkları ve doğal bir korunma yöntemidir. Yumurtlama dönemi olarak adlandırılan dönemi kadınların gebe kalmak için en uygun oldukları dönemdir. Bu dönem içerisinde vücut, doğurganlığa dair birçok belirti vermektedir. Örneğin vücut sıcaklığın artması, rahim akıntısının miktarı ve tipi ve rahim sertliği belirtiler, yumurtlama döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu dönem zarfında cinsel ilişkiye girilmediği takdirde, gebelikten korunmak mümkündür. Fakat bu yöntemi uygulayabilmek için, eğitim almak ve bilgi sahibi olmak şarttır.

Emzirme İle Korunma: Yapılan araştırmalarda, yeni doğum yapan ve bebeği 6 ay boyunca düzenli bir şekilde emziren kadınların, cinsel ilişkiye girseler dahi hamile kalmadıkları görülmüştür. Emzirme, kadınların yumurtlamasını engellemektedir. Fakat kadınların doğum sonrası ilk adet olduktan ve emzirmeyi kestikten sonra, farklı bir korunma yöntemine başvurmaları gerekecektir.

Gebelikten korunmak için uygulanan diğer yöntemler ise şöyle;

Prezervatif ( Kondom): Prezervatif erkekler tarafından kullanılan ve penis sertleştiği zaman takılan kauçuk kılıftır. Prezervatifin görevi, boşalma esnasında penisten gelen meninin vajinaya gitmesini engellemektir. Bu korunma yöntemiyle %88 oranında başarı sağlandığı belirtilmiştir. Prezervatifler tek kullanımlıktır ve kullanım öncesinde yırtık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Spermisidler: Kadınların cinsel ilişkiden önce, vajina içine uygulamış olduğu fitil, köpük veya krem şeklinde bir maddedir. Spermisidin görevi, vajinaya ulaşan spermlerin canlı kalmasını engellemektir. Bu koruma yöntemi tek başına uygulandığı takdirde %79 oranında başarı sağladığından, aynı anda farklı bir koruma yönteminin de uygulanması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Diyafram: kadınların rahim ağzına yerleştirdikleri, şapka şeklinde kauçuk bir korunma aracıdır. Bu yöntemle başarı oranı % 82 olarak belirtilir. Spermisid ile kullanıldığında, korunma yönteminde başarı da artacaktır.

Doğum Kontrol Hapları: En sık kullanılan korunma yöntemleri arasında doğum kontrol hapları yer almaktadır. Kadınlar tarafından kullanılan bu yöntemde, kadınların vücudunda var olan östrojen(kadınlık) ve progesteron(yumurtlama) hormonlarının düşük dozlar halinde alınmasıdır. Bu sayede vücudun doğal dengesi baskılandığından, gebeliğin oluşmasına da engel olacaktır. Tek başına kullanıldığında %99 oranında koruma başarısı bulunmaktadır.

Ertesi gün hapı: korunmasız ilişki sonrasında kullanılan haplardır. Hapın cinsel ilişkiden sonra ilk 2 gün içinde alınması gerekmektedir. Bu sayede döllenen yumurtaların rahme ulaşması engellenmiş olacaktır. Fakat yapılan araştırmalarda, cinsel ilişkiden 24 saat sonra kullanılan hapın korumasında azalma olduğu gözlemlenmiştir.

Cilt Altı İmplant: Kolun iç tarafından cilt altına yerleştirilen ve içeriğinde progesteron hormonu bulunan kapsüldür. Bu kapsül yaklaşık 5 yıl koruma olanağı sağlamaktadır. Bu yöntemle rahim iç tabakasının incelmesi sağlanır ve gebelik oluşmaz.

Vajinal Halka: Vajinaya yerleştirilen ve içinde östrojenle progesteron hormonu bulunan 5,4 mm çapında bir halkadır. Halka yerleştirildikten sonra 3 hafta kullanılır ve sonra çıkartılır.

Tüp bağlatma: Bu yöntem, öncesinde çocuk sahibi olmuş ve artık doğurmak istemeyen kişiler tarafından uygulanır. Cerrahi işlemle, rahimde bulunan tüpler bağlanır ve doğurganlık geri dönülmez şekilde önlenir.

Vazektomi: Erkeklerde cerrahi işlem ile sperm hücrelerinin boşalma esnasında meniyle birlikte dışarıya çıkması önlenir. Bu işleminde geri dönüşü yoktur ve bir daha çocuk sahibi olunmaz.